"Magyarország, jogában áll szeretni" vagy "Magyarország! Én így szeretlek" - csak néhány a médiát bejárt reklámszlogenek közül. Ha a környezettudatos emberek járják az országot sajnos csak ritkán tudnak azonosulni a tájjal, leggyakrabban lehangoló viszonyok uralkodnak mind a városi, mind a vidéki területeken.
Kezdhetem a sort fővárosunk utcaképét meghatározó gondozatlan parkokkal vagy a tonna számra földön heverő szeméttel, összefirkált műemléki védettségre méltó középületeivel. Azt kell, hogy mondjam, nemzetközi összehasonlítás szempontjából a vidék sokkal rosszabbul áll! Az Ajka melletti vörösiszap tározó katasztrófája rámutatott, hogy az egykor "virágzó" ipar velejárójaként létrejött hulladéktárolók komoly fenyegetést jelentenek az emberre és környezetére egyaránt. Mindemellett a nemzeti parkok fennhatósága alatt álló, féltve őrzött természeti kincseink is nap mint nap veszélynek vannak kitéve, a nemzeti parkok alacsony természetőr létszáma 24 órában dolgozva is képtelen lenne megvédeni a rájuk bízott területen elhelyezkedő értékeket. Magyarország! Én így NEM szeretlek!
Kit vagy kiket terhel a felelősség, amiért környezetünk ilyen rossz állapotban van? A válaszadáskor több megközelítés szerint kereshetjük a válaszokat, s első körben a válasz egyértelmű: azok a felelősek, akik a károkozást okozzák/okozták. Ha figyelembe vesszük azt, hogy milyen lépések eszközölhetők a természet és a környezet megóvása érdekében, akkor a felelősöket azok között kell keresnünk, akik a megfelelő lépéseket elmulasztották. Véleményem szerint a felelősök elsősorban az elmúlt öt parlamenti ciklus szakpolitikusai és kormányfői.
Melyek a legfőbb hiányosságok?
Nincs megteremtve a megfelelő jogi háttér; a jogszabályokat képtelen az állam betartatni; alulfinanszírozottság; a környezeti nevelés esetleges, nincs megfelelő alapokra helyezve és sorolhatnám!
Célkitűzések egy olyan Magyarországért, amelyet tényleg lehet szeretni: megteremteni a természet- és környezetvédelem megfelelő és szigorú jogi szabályozását. A jogszabályok hatékony betartatásának kidolgozása, olyan módon, hogy az az ország költségvetésére plusz terheket ne rójon. Az ilyetén befolyó környezetvédelmi bevételekből a mainál jóval hatékonyabb környezeti nevelés kialakításának és fenntartásának finanszírozása.
A Természet- és környezetvédelem Blog olvasói számára szeretném a legégetőbb hazai és globális problémákat feltárni, de természetesen várom az olvasói ötleteket, hozzászólásokat is. Létre kívánok hozni olyan fotótárakat, amelyekbe feltöltésre kerülnek az országban zajló olyan nagyobb környezetkárosítások dokumentumai is, amelyek eddig nem kerültek a közmédiumok fókuszába.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése